Yemek Odanız Ve Mutfağınız

Bir evin en önemli odalarından biridir mutfak…Özellikle kadınlar için mutfak farklı bir anlam ifade eder.

Mutfak, kadının çalışma alanıdır. İşte tam da bu nedenden dolayı iyi tasarlanmış, fonksiyonel ve konforlu olmalıdır. Eğer siz de yeni bir mutfak yaptıracak ya da hali hazırdaki mutfağınızı yenileyecekseniz bu makalede yer alan tüyolara göz atmadan kolları sıvamayın derim.

Mutfak tasarımında öncelikli dikkat etmeniz gereken özellik, mutfağın sizin kullanım alışkanlığınıza cevap verir fonksiyonellikte tasarlanmasıdır. Bir mutfağın çok güzel olması demek sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak olması anlamına gelmez. O mutfakta vakit geçirecek, yemek hazırlayacak olan sizsiniz. Ayrıca her hanenin mutfak donanımı da birbirinden farklıdır. Mutfak dolaplarını ve çekmece sistemlerini tasarlatırken mutfak ekipmanlarınızı göz önünde bulundurmanız size kolaylık sağlayacaktır.

Ekstra baharat dolabına ihtiyaç duyacak mısınız? Depolama, kiler, mikser, mutfak robotu gibi elektronik donanımı saklayacak alanlar gibi ihtiyaçların önceden belirlenmesi işinizi kolaylaştıracaktır. Mutfak tasarımındaki bir diğer önemli konu, mutfağın konfor düzeyidir. Konfor, hazırlık sürecinde ihtiyaç duyacağınız en temel özellik. Mutfaktaki konfordan kasıt rahat oturma köşeleri değil elbet.

Konfor demek tezgah demek, hareket alanı demek, temizlik ve hijyen için uygun malzeme seçimi demek… Son olarak yaptıracağınız mutfağın şık olması da önemli tabi… Mutfak dolaplarında tercih edeceğiniz renkten fayans ve yer karolarına kadar her bir detayın belirli bir uyum içinde olması size içindeyken kendinizi iyi hissettirecektir.

Örneğin, turuncu renk tonlarının tercih edildiği bir mutfak kişiye yüksek enerji verir. Bu da mutfakta geçirdiğiniz sürenin çok daha yüksek enerjide olmasını sağlar. Eğer mutfak alanınız geniş ise tereddüt etmeksizin turuncu, lacivert, kırmızı ve siyah renkleri kullanabilirsiniz. Bu koyu tonlardaki renk alternatiflerinin küçük alanlarda ancak lokal olarak kullanımı öneriliyor.

Sarı ve beyaz gibi açık ve aydınlık renkler mutfaklarda en çok tercih edilen renklerden. Özellikle küçük alanlarda daha ferah bir atmosfer yaratmak için bu renkleri ve tonlarını tercih edebilirsiniz. Akşam yemeğine misafirleriniz geldiğinde kuşkusuz en güzel fazla kullanılmamış çatal, bıçak takımınızı çıkarırsınız.

Peki Yemek odası ve yemek masanızın sıradanlığı bu duruma gölge düşürmüyor mu ? Yemek odanız, Yemek masanız ile en güzel şekilde misafirlerinizi ağırlamayı isterseniz. Şıklık ve dekor açısından en önemli bölümlerin başında gelen yemek odası ve yemek takımınızın sizi evinizi yansıttığınızı unutmayın sakın. Güzel yemek odası, Hoş yemek sohbetlerinin bir araya gelmesi dileğiyle…

Yorum Ekle