Verimli Bir Ev Ofis İçin

Verimli Bir Ev Ofis İçin2

Home ofis veya ev ofis olarak da adlandırılan evde oturarak çalışma fikri ilk duyulduğu anda kulağa güzel bir fikir gibi gelir. Çalışma saatlerinizi siz kendiniz belirleyebilir ve her sabah nasıl giyinsem diye düşünmek zorunda kalmazsınız. Üstelik evinizde normalde olduğunuzdan daha rahat edebileceğiniz bir başka mekan olabilir mi? Fakat bir kez evden çalışmaya başlandığında işler pek planlandığı gibi gitmeyebilir. Ev ofis düzenlenmesi bu yüzden oldukça önemlidir.

Ofis tipi ortamlar çalışmaya odaklanmayı daha da kolaylaştırır. İş yerine adım attığınız anda burada ne için olduğunuzu hatırlatan bir çok etken vardır. İş arkadaşları, iş ile ilgili konuşmalar, müşteri telefonları, masadaki dağınık kağıtlar… Oysa eviniz böyle ortamdan uzaktır. Tam aksine dinlenmeyi ve rahatlığı çağrıştırır. Öncelikli olarak sizi çalışmaya itecek ve dikkatinizi toplamanıza yardımcı olacak bir köşe oluşturmalısınız.

Verimli Bir Ev Ofis İçin3

Eğer çalışma odası olarak ayırabileceğiniz bir oda var ise, bu en uygunudur. Odayı evin diğer odalarından ayrı olarak sadece işinize odaklı bir şekilde düzenlemelisiniz. Hem evde başka birileri varken televizyon, sohbet ve benzeri aktiviteler ile kafanızı karıştırmamak adına kapınızı kapatmanız ve öyle çalışmanız yeterli olur.

Verimli Bir Ev Ofis İçin

Eğer çalışma odası olarak kullanabileceğiniz bir oda yoksa, çalışma köşenizi olabildiğince televizyondan, yataktan ve mutfaktan uzak bir alanda düzenlemelisiniz. Bir çok insan kahve makinesine yakın olabilecekleri mutfak masasını uygun bir çalışma ortamı olarak görür. Oysa mutfakta çalışmak bir süre sonra zorlu bir işe dönüşür. Kahve yapmak, ayağa kalkmışken yemekleri tencereye koymak, kendinize bir sandviç hazırlamak ve sonra bir kahve daha yapmak derken hep bir bölünme yaşarsınız. Üstelik mutfak sadece bir mutfaktır ve sizi işe teşvik edecek bir ciddiyete bürünemez.

Verimli Bir Ev Ofis İçin

Yorum Ekle