Şark Köşesi Kültürü

Şark Köşesi     Şark Köşesi Kültürü, Türklerin göçebe bir halk olması ve kıtadan kıtaya toprak için at üstünde veya göçebe hayat tarzında rahat, kullanışlı,  kurulumu ve kullanımı basit olan bir tasarım ile odayı kolayca düzenlemeye yarayan sedir ve minder parçalarından oluşmaktaydı. Osmanlı döneminde kullanılan otağı, obaları veya mekanı şekillendirmesinde tercih edilen vazgeçilmezler arasında yer alırdı. Bu, tarihin eski yani Osmanlı dönemlerinde ismi şark köşesi olmamakla beraber şimdi bildiğimiz şark köşelerinin modernliğine yakın tarzda şehirden şehre farklı işlemelerle ve yöre kültürüne uygun olarak memleketten memlekete farklı boyut ve süslemelerle kullanım şartlarına ve taşıma ağırlığına göre içeriğinde farklı yün, deri, ağaç ve benzeri cisimler kullanılırdı.

Zamanla Şark Köşesi Kültürü farklı medeniyetler görüp benimsenerek yavaş yavaş koltuk, masa, sandalye, kanepe, gibi oturma gruplarının hayatımıza girmesiyle tarzını kaybetmesi büyük bir faktör olmuştur. Çoğunluk olarak günümüzde sadece doğu ülkelerinde ve Türkiye’nin Güneydoğu şehirlerinde halen görülmektedir. Bu kültürü sanata dökerek işlemelerle ve eski zamanlarda kullanılan bakır, gümüş ve tahta siniler üzerinde ibrikler bardaklar rahle ve işlemeli halısıyla donatılarak duvarda gaz lambası, yöresel kıyafetin gerdirilip asılması ve kullanılan diğer bilindik eşyalarla süsleyerek eskiyi, kaybolmaya çalışılan bu kültürü yaşatma çabasıyla canlılık verilmektedir.

Her yöreye, her mekana ve her talebe göre birbirinden güzel şark köşesi mobilya modelleri, içerisinde ahşap veya başka bir yapı kullanılmadığından tahta kadar uzun ömürlü ama rahat sünger kullanılır. Yıkanması ve temizlenmesi için kolay sökülüp takılması aşamasın da fermuar kullanır ve iç kısımdan ise iç dikiş geçilmiştir ki sağlamlıkla beraber üzerine giydirilen kumaş yırtılmadan uzun ömürlü olsun.
Şark Köşesi Modelleri hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız; https://www.evgor.com.tr/sark-kosesi

Yorum Ekle