Mobilya Alacaklara Önemle Duyurulur!

Bir önceki yazımızda mobilya alacaklara önerilerimiz olmuştu. Aynı şekilde başka dikkat edilmesi gerekenler yazı dizimize devam ediyoruz.

Diğer taraftan dayanıklı, rahat ve uygun fiyatta olan mobilyanın da görünüşü güzel olmayabilir. Bu nedenle mobilyanın sadece dış görünüşüne bakmak yeterli değildir. Kullanılma biçimi kontrol edilmelidir.

Fiyat, rahatlık, birden fazla amaç için kullanılabilme, kapladığı alan, dayanma süresi, bakım masrafları da göz önünde tutulmalıdır. Yasal bir zorunluluk olmasına rağmen, mobilyaların özelliklerini de içeren kullanma kılavuzları çoğu zaman tüketiciye verilmemektedir. Bu durumda önce o ürüne ait kullanma kılavuzu istenmeli, kılavuzun verilmemesi durumunda mobilya dikkatli bir şekilde incelenerek satıcıdan mobilya ile ilgili tüm bilgiler toplanmalıdır.

Mobilyaların yapımında kullanılan ağacın cinsi, birleştirme yerlerinin, cilasının düzgün olması da mobilya hakkında karar vermede önemli faktörlerdendir. Ayrıca satın alınması, düşünülen mobilyadaki döşemelik malzemenin kolay yanmayan, terletmeyen ve kolay temizlenen özellikte olması da tercih sebebidir. Alınan mobilyanın eve veya büroya teslim masraflarının fiyata dâhil olup olmadığı satın almadan önce öğrenilmelidir. Mobilya seçerken tüm bu özellikleri dikkate alarak, istek, ihtiyaç ve bütçenize en uygun olanları seçiniz.

  • Mobilya alırken aklımızdan hiç çıkartmayacağımız “mobilyaların insanlara hizmet etmelidir, insanlar mobilyalara değil” yani yaşam alanlarımızı kısıtlayan büyük mobilyalar ile evimizin hareket alanını kısıtlamak yerine evimizin, odamızın durumuna göre fonksiyonel kullanışlı mobilyalar almaya özen göstermeliyiz.
  • Dikkat edilmesi gereken diğer hususlar ise klasik evinizin ölçüsünü alın, kirişlere dikkat edin, camların ve kapıların açılmasına ve yönlerine gibi teknik konulara girmeden bahsetmek istediğimiz, mobilya alırken tasarım gerçekten çok önemli ama bunun yanında, ürünün fiyat ve kalite dengesine dikkat edilmeli. Bakın bu çok önemli çok ucuz bir mal çok kaliteli olamaz. Bu demek değil ki her pahalı malda kalitelidir. Burada dengeyi iyi gözetebilmek gerekmektedir. Yani paranızın alabileceği en kaliteli mobilyayı almalısınız. Dikkat edilecek diğer bir husus ise size ürün ve hizmet kalitesi en üst düzeyde sunan müşteri memnuniyetine önem veren firmalar tercih edilmeli.
  • Termin süresi (Almak istediğimiz mobilya üretim, nakliye, montaj olmak üzere üç aşamada evimize ulaşacağından almak istediğimiz mobilya için önerilen süre 30 gün olmalıdır, yaşanabilecek aksilikler her zaman göz önünde bulundurulmalı.)
  • Montaj aşamasında profesyonel ekiplere ürün kurdurmalı, kendimiz ürünümüzü kendimiz kuruyorsak aceleci olmadan her parça incelenerek (delik yerleri, alt üst) monte etmeliyiz.
  • Servis (oluşabilecek hata, kusur neticesinde ürününün arkasında duran) departmanının olduğu bilinmeli.
  • Firma güvenilirliği ve garanti: Alış verişimizi güvenilir, temrin süresine riayet eden, satıştan sonrada yanımızda olan firmalardan yapmalıyız.

 

 

Yorum Ekle