Kültür Mirasımız; Şark Köşeleri

Kültür Mirasımız;

Şark Köşeleri

Geçmişten günümüze büyük bir kültür mirasını, evlerimize ve işyerlerimize taşıyan şark köşeleri, günümüzde özel tasarımları ile göz doldurmaya ve hepimizin beğenisini kazanmaya devam ediyor.

rahvan-sark-kosesi-sark-kosesi-351-31037-57-B

 

Anadolu’nun kültürünü günümüze yansıtan bu özel şark köşeleri; estetiği, konfora ve kullanışlılığa dönüştüren bir tarza sahip. İlk olarak göçebe beyliklerinde minder ve yastık kullanımıyla oluşmuş bu 600 yıllık kültür mirası, zaman içinde ahşap ile birleşerek orta Asya beyliklerinden, Osmanlı imparatorluğuna bu gün ise evlerimize taşınmış durumda.

kosk-oymali-ahsap-sark-kosesi-sark-kosesi-351-45434-79-B

 

Köşe takımlarının da oluşumuna da ilham veren şark köşelerinin, halı ya da kumaş olarak farklı döşeme tarzlarına sahip olanlarını bulmak mümkün. Doğru aksesuarlarla görsel bir şölene dönüşen şark köşeleri, özellikle şömine başlarında farklı ve karizmatik görüntüsü ile evlerimizin baş tacı konumunda.

otantik-oymali-ahsap-sark-kosesi-sark-kosesi-351-45435-79-B

 

Cafe ve restoran dekorasyonunun da gözdeleri arasında olan şark köşelerine, bu gün artık dünyanın her yerinde rastlamak mümkün. Rahat kullanışlı ve nostaljik çağrışımlar yaratan şark köşelerinin bu kadar sevilmesinin nedenini anlamak hiç te zor değil. Şark köşesi modaya uymuyor çünkü kendisi bir trend.

uludag-el-oymali-sark-kosesi-75330-13-B

 

Günümüzde biraz daha modernize edilen şark köşeleri kumaş değişiklikleri ve ahşap aksamlarında saklama alanı yaratılması amaçlı sandık kullanımları ile günümüz insanının her türlü zevkine ve ihtiyacına hitap edecek şekilde tasarlanıyor. Kısaca şark köşeleri eski formundan ödün vermeden yeni görünümleri ile tüm zamanların gözdesi olmaya ve talep edilmeye devam ediyor. Ahşabın sıcak ve doğal dokusunu sağlamlıkla harmanlayan, nostaljik esintisiyle bizlere evlerimizde tarihten sayfalar yaşatan şark köşeleri, konforun ve kullanışlılığın tarihle birleşimi olarak evlerimizin başköşesinde yerlerini korumaya devam ediyor.

Yorum Ekle