Kahverenginin Diğer Renkler İle Uyumu

Kahverenginin Diğer Renkler İle Uyumu2

Kahverengi evlerde en çok kullanılan renklerin başında gelir. Genelde birçok renk ile de uyum gösterecek bir potansiyele sahiptir. Ahşap mobilyalar ve çerçeveler ile bu renk oldukça kullanılır ve alışılagelmiş bir renktir. İsterseniz aydınlık, isterseniz sıcak, isterseniz modern görünüm için bu rengi tercih edebilirsiniz. Ama bunlardan birini yapabilmeniz için dikkat etmeniz gereken birkaç öneri vardır.

  • Kahverengi koyu bir renk olduğu için onu dengelemek gerekir. Bunun için de araya açık bir renk katılmadır. Bu renk beyaz olabilir. Koyu renkler odanın ışığını emdiği için daha açık tonlara yönelmelisiniz. Mesela zeytin yeşili çok açık olmamasına rağmen dengeleyecek bir renktir. Doğada karşılaştığımız bu renk uyumu evimizde de güzel durur. Bir de yanında güneşi andıran bir sarı var ise işte bu muhteşem bir uyum olur.

Kahverenginin Diğer Renkler İle Uyumu3

  • Kahverengiyi açacak ve farklılık katacak renklerden biri turkuazdır. Evinize ferah bir görünüm verirken kahverengi ile de güzel bir uyum oluşturur. Turkuaz açık bir renk olduğu için halı, perde veya yastık gibi şeylerde bulunması fazlalık katmadan şıklık yaratır. Böylelikle göz yormayan bir ortam yaratmış olursunuz. Gri bu renklerin arasına girmeli ve ortama şıklık katmalıdır. Turkuaz-gri uyumunu perde veya yastıklarda ikili renkler olarak kullanabilirsiniz böylece kahverengiyi yumuşatmış olursunuz. Eğer hala kahve tonu daha ağır basarsa araya bej rengini karıştırabilirsiniz.

Kahverenginin Diğer Renkler İle Uyumu5

  • Kahverengi, şarap rengi ve turuncu gibi renkleri birleştirerek daha egzotik ve sıcak bir mekan oluşturabilirsiniz. Turuncu ve kahverengi uyumu ortama sıcak ve tatlı bir hava katarken araya koyacağınız şarap rengi yastıklar ve aksesuarlarla ortamı biraz farklılaştırabilirsiniz. Göz alıcı bir görünüm için duvarlarınızda bej rengini kullanarak turuncu-kahverengi-şarap rengi karışımı bir tablo asarak istediğiniz havayı yaratabilirsiniz.

 

 

Yorum Ekle