Göz Alıcı Görsellik ve Aydınlatma

Ev dekorasyonunda aydınlatma önemlidir.

Her odanın işlevine göre doğru abajur ya da lokal aydınlatma seçenekleri ile aydınlatılmasının sağlanması, hem beden hem göz hem de ruh sağlığı üzerinde bir çok etki yaratır. Yapılan araştırmalar, yeteri kadar aydınlatılmamış mekanların zaman içinde kişinin ruh halini etkilediği ve gerçekleştirmesi gereken aktivite ve işleri doğru yapamadığı gösteriyor. Peki hangi oda nasıl aydınlatılmalı. Ev aydınlatması üzerine kısa bir etüt… Evler genelde bir salon, yatak odası/yatak odaları, mutfak ve banyodan oluşur.

Ev halkının yaşı ve gereksinimlerine göre şekillendirilen odalarda tercih edilmesi gereken aydınlatma biçimleri vardır. Salon; genellikle ana yemeğin yenildiği, televizyon izlenen ya da müzik dinlenen ve yahut sohbet için kullanılan, tüm ev halkının ortak kullanım alanıdır. Salon aydınlatılmasında dikkate alınması gereken temel uyarılar; yemek masasının üzerinde iyi bir aydınlatma sisteminin kurulması (yenilen yemeğin görülmesi, sofra etrafındaki bireylerin geçirdikleri zamandan keyif alması, hatta iştah düzeyi için önem taşır) gerekir.

Bu noktada önerimiz, masanın üzerine inen ve lokal bazda aydınlatma gerçekleştiren bir avize seçiminin tercihidir. Yine salonda oturma ve televizyon izleme alanı olarak düzenlenen bölümde tercih edilmesi gereken aydınlatma seçimi şu şekilde olmalıdır: Rahatlamayı sağlayacak aydınlık düzeyine sahip bir avize ve bu avizeyi destekleyen tavan aydınlatması ve buna ek olarak ana oturma gurubunun sağında ve solunda konumlanacak abajurlar. Böylece tavan aydınlatmasını zaman zaman devre dışı bırakarak alçak aydınlatma ya da zemin aydınlatma sağlanabilir.

Mutfak, mutfak yemek hazırlanan bölüm olduğu için hijyen önemlidir. Gerekli hijyenin sağlandığının algılanması ise doğru aydınlatma ile sağlanır. Mutfakta eğer yemek masası bulunuyor ise burada da tıpkı salonda olduğu gibi masa üzerine uzanan bir aydınlatma tercih edilmelidir. Tavan aydınlatmasına ek olark lokal aydınlatmalar da mutfakta önem taşır.

Bu nedenle tezgah üzerini aydınlatacak ekipmanların seçimi önem kazanır. Banyoların aydınlatılması, banyolar genel hijyen bakımının yapıldığı alanlardır. Bu nedenle genel bir aydınlatmaya ek olarak banyo aynasının da aydınlatılması önemlidir. Traş ya da makyaj yapımında aynayı aydınlatan bir ekipmana ihtiyaç duyacaksınız. Yatak odaları, aydınlatmanın pek de dikkate alınmadığı alanlardır.

Oysa ki burada da hem tavan hem de lokal aydınlatma tercih edilmesi gerekir. Yatak odalarında avize seçiminde odak tercih edilen ampülde olmalıdır. Hafif ışık veren bir ampül uykuya hazırlık sürecinizi destekleyecektir. Eğer yatak odası aynı zamanda bir çalışma odası ise burada da çalışma masasının lokal aydınlatılması gerekir. Odanızdaki yatağın rengi ile duvar renkleri birbirine zıt olunca göze de kötü görünebilir.

Renkler insanı her zaman etkiler. Birisi yeşil renk sever birisi mavi. Ama herkesin farklı olsada sevdiği bir renk tonu vardır. Sizin renk tonunuz nedir.? Sevdiğiniz renk ürünlerle mi doldurdunuz evinizi yoksa gelişi güzel farklı farklı tonlarda mı ? Evinizi yenileyin, Dekorasyonu yeniden gözden geçirin ve sevdiğiniz renkleri göz önüne alın. Unutmayın Eviniz sizin yuvanız sizin mutluluğunuzdur.

Ev-Aydınlatma-Konusunda-Fikirler

 

 

 

 

 

 

yatak-odasi-aydinlatma

Yorum Ekle